W jaki sposób wybrać adwokata?

Znajdź pomoc

Coraz bardziej sformalizowane życie, pełne reguł, zakazów i nakazów powoduje, że prędzej czy później wielu z nas potrzebuje pomocy prawnej. Zewnętrzny świat, skomplikowany i wymagający, oczekuje od nas dostosowania się do reguł, których często nie znamy. Zamiast próbować rozwikłać problemy samodzielnie, najbezpieczniej jest poprosić o pomoc prawnika, choćby tylko o konsultacje, a w poważniejszych przypadkach o reprezentację.

Jak wybrać adwokata?

Adwokata można wybierać na wiele sposobów. Jednym z nich jest tzw. poczta pantoflowa, czyli wybór adwokata z polecenia. Wystarczy trochę popytać wśród znajomych i zebrać parę opinii, by dokonać prostego wyboru. Trzeba jednak wiedzieć o co pytać. Gdy zwracamy się do dużej kancelarii prawnej naszym adwokatem zostanie osoba, która specjalizuje się w danym gatunku spraw. Gdy szukamy adwokata po omacku, może się okazać, że brak mu doświadczenia na tyle, że nie poradzi sobie tak, jak tego się ode niego oczekuje. Teoretycznie każdy adwokat powinien przynajmniej na początkowym etapie sprawy okazać się użyteczny.

Znana kancelaria

Jednym ze sposobów wyboru adwokata jest zwrócenie się do znanej kancelarii. Kancelarii, która funkcjonuje na rynku od wielu lat, cieszy się dużą renomą i uznaniem klientów. Na oficjalnej stronie kancelarii powinny znajdować się informacje, które wzbudzają zaufanie lub ich nie ma i wtedy trudno wypracować sobie opinię. Jednocześnie trzeba liczyć się z tym, że znana i popularna kancelaria i pracujący w niej prawnicy zapewne nie są tani. Im więcej wygranych spraw, głośniejszych i bardziej znanych tym większa wartość ich pracy.

Wiele kancelarii zamieszcza na swojej stronie wstępny cennik, taki który pozwoli klientowi przejść przez pierwszy etap. Zwykle cena jest adekwatna do wartości przedmiotu sprawy. Warto też sięgnąć po komentarze dot. konkretnej kancelarii czy prawnika. Trzeba jednak pamiętać, że należy podchodzić do nich ostrożnie. Wynajęcie prawnika nie gwarantuje jeszcze wygranej sprawy. Często na pracę adwokata narzekają osoby, które sprawę przegrały. Trzeba umieć ocenić pracę adwokata nie zawsze na podstawie wyniku, ale też jego zaangażowania w pracę, co każdy klient natychmiast wychwyci.

Prawa klienta kancelarii adwokackiej

Poszukując adwokata warto pamiętać, że klient nie jest nigdy całkowicie bezbronny wobec naruszenia jego interesów. Adwokaci oraz aplikanci podlegają odpowiedzialności dyscyplinarnej, zawód ten należy do grupy zawodów zaufania publicznego, dlatego musi być wykonywany z pełnym zaangażowaniem. Jeżeli klient widzi coś zupełnie innego może powiadomić o tym Okręgową Radę Adwokacką oraz rzecznika dyscyplinarnego. W przypadku adwokata rada może ukarać go za postępowanie sprzeczne z prawem, zasadami etyki zawodowej oraz godnością tego zawodu. Ale też za podstawowe naruszenie obowiązków zawodowych. Jeżeli rada znajdzie podstawy do wymierzenia kary może to zrobić poprzez stosowną uchwałę i orzec wobec adwokata: upomnienie, naganę, karę pieniężną, zawieszenie w czynnościach zawodowych, a w przypadkach skrajnych nawet wydalenie z adwokatury.

Pierwsze wrażenie

Poszukując adwokata warto udać się osobiście do kancelarii prawnej. Bardzo często pierwsze spotkanie i poczucie bezpieczeństwa jakiego się doznaje mogą dać nam cenną wskazówkę. Nie należy też bać się młodych prawników. Jak w każdym zawodzie, a szczególnie zawodzie adwokata, gdzie wiele zależy od determinacji, młody adwokat będzie chciał dać z siebie wszystko, by pokazać swoje zdolności. A jeżeli jest pracownikiem kancelarii ma w razie czego kogo poprosić o pomoc.

Author: Michał